Беше преди близо година, а сякаш вчера, когато наш екип кандидатства с идеен проект за създаване на училищен културно – информационен център на община Костенец. Този проект е плод на усилията и желанието ни да съхраним и популяризираме богатата история и природните забележителности на община Костенец, като използваме съвременни технологии и иновативни методи за представяне на образователна информация за всички нейни гости. След период на кандидатстване, идеите ни бяха одобрени по мярка 7.6 - "Проучване и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на историческото и природното наследство на селата" към МИГ Костенец.

И ето, че днес в кабинета по География демонстрирахме пред г- н  Йордан Ангелов – кмет на община Костенец, г- жа Маргарита Минчева – зам. – кмет , г- жа Росица Иванова  - началник РУО София обл. и гости, представляващи всички образователни и културни институции в общината , цялостната визия на нашата идея на практикa

 Господин Димитър Матрачийски / учител по География и История/ презентира пред аудиторията изработените по проекта физическа стенна карта – пано върху цяла стена в кабинета. Както и всички функционалности на интерактивната уеб географско  - историческа карта на общината с образователен софтуер, инсталиран на 65 - инчов дисплей, съдържащ база данни с информация, клипове и изображения на исторически и природни обекти. Демонстрацията му се превърна в едно вълнуващо виртуално пътуване през географските ширини и дължини на общината чрез различни графични информационни пластове и режими на онагледяване.

За финал г- н Петър Донкин / учител по История/ представи и последния сегмент от дейността на центъра - клубът за театрални възстановки на исторически събития и изработените по проекта  девет автентични средновековни костюма, вдъхновени от епохата на Първото българско царство, включващи бойни одежди на български войни и царя, както и византийски войници. Гостите станаха свидетели на театрален етюд, посветен на битката при Траянови врата. Освен за нея, представянето „съживи“ и легендата за любовта на цар Самуил – за неговата романтична и силна връзка с девойката Биляна, въплътила идеала за свободна и обичана България.

След всичко това гостите имаха възможност да се запознаят с още един реализиран училищен проект на г- жа Цветанка Ваклинова / учител по БЕЛ/, свързан с реновиране на кабинета ни по Български език и литература на 3 – ти етаж, в който учениците вече учат на чинове с изобразени на тях български книжовници и писатели, използвайки интерактивен дисплей.

Така в навечерието на Денят на народните будители всеки успя да се докосне до онова, което изпълва с истинско съдържание смисъла на този празник – дръзновението в името на другите, на общината като най- човешка и българска общност през вековете.