Пролича в тържествения водосвет пред портрета му на втори етаж, който накара всички да замълчат със синовно сведени глави, слушайки молитвата на свещеника за здраве и благословение на учещите и работещите в училището.

Пролича в благородния жест на всеки приготвил ястия за празничния базар.

Пролича в трепета на детските ръце, които поднесоха букети цветя пред бюст - паметника на Климент в парка.

Точно там слънчевите лъчи, прозиращи през клоните на дърветата, осветиха лика на Първоучителя с ореол, който одухотвори по бащински чертите му. Но най - осезаемо духовното присъствие на нашият патрон оживя чрез лицата на участниците в празничния концерт - спектакъл в Актовата зала под надслов "Да оставим на земята добра памет". Вокалната група на училището, водещите, танцьорите от групите "Венети" и "Вайялет", актьорите от Театрално студио "Г. Русев" - всички играеха и рецитираха на върха на възможностите си. И се усещаше, че до техните художествени ръководители има и още един - свише. Макар и нетленен. Макар и далечен във времето, но бащински близък, който вдъхновява всяка една дума и жест на сцената с името си. Който живее с добрата памет, оставена не само на земята, но и в сърцата на поколения учители и ученици.

А за финал учениците оставиха сърцата си и в двубоите от празничния волейболен турнир, който доказа, че СУ "Св. Климент Охридски" е силно не с само със своя Патрон, но и с отборния си дух.

Честит празник!