Ето, че дойде и първият учебен ден. Той започна есенно мрачен и хладен, завърши – лятно сияен и топъл. И в това имаше красиво осезаема символика. Защото слънчевите лъчи грейнаха и стоплиха всички точно когато първолаците прекрачиха за първи път прага на училището…

„...И стана светлина!“ – буквално и преносно, която разсея мрачните облаци над училищния двор.

На този вълнуващ със своята символика ден СУ "Св. Климент Охридски", гр. Костенец посрещна ученици, учители, родители и гости на тържествена церемония по откриване на новата учебна 2024 - 25 година. До вчера празният двор на училището се огласи отново със смях, песни, музика, танци и слова. Приветствия поднесоха зам. - кметът на община Костенец – г- жа Маргарита Минчева и директорът на училището – г- жа Захаринка Кусарова. Разбира се, най- трогателни бяха изпълненията на първолаците, които още с първата си изява демонстрираха своя рецитаторски и певчески талант пред публиката. Това тяхно изпълнение беше възнаградено с прочувствено поздравително слово от името на техните родители, отправено от г- н Александър Стаменов.

Както винаги и сега, този ден носеше вълнуващото усещане за начало и край. За началото на есента. И краят на лятото. За двата красиви сезона с житейска символика, вплетени в едно. Ръка за ръка. Така, както учениците от дванадесети клас и първолаците ръка за ръка прекрачиха прага на училището. Едните за последен, другите – за първи път. Едните, за да открият, другите – за да ПРЕоткрият красотата на училищния живот, в който сезоните идват и си отиват, но остава „добрата памет“ от светли дни като този.