Дали случайно, или не, на 28.09., в деня, в който костенчани чествахме 60 - годишнината от обявяването на Костенец за град, в кабинета по География на СУ "Св.Климент Охридски" беше монтирана най - голямата карта на Общината. Като още един знак за прогресивното развитие на града и училището ни.

Това е част от реализацията на проект към МИГ Костенец по мярка 76 "Проучване и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата

Картата бе изработена от доцент Евгения Сарафова и Денис Урумов, съгласувано с концептуалните насоки, зададени от колегата ни по География - г - н Димитър Матрачийски. Тя има наистина впечатляващ вид и графичен дизайн:

• Ø  е с размери 5.5 m X 2.3 m и покрива цялата задна стена на стаята.
  • Ø  е изцяло изработена на QGIS.
  • Ø  е с размер от няколко гигабайта като файл.

Визуалната концепция на картата се базира на това, което харесват съвременните ученици, затова снимките са в рамки тип Instagram, а сърцата за харесвания водят до пинчетата на картата, съответно обектите.

Материалът е изкуствен, така че може лесно да се поддържа и почиства, което е важно за такъв тип помещение. Отстрани е захваната с декоративни летви.

Монтирането на такава голяма карта е част от идейна концепция за превръщане на кабинета по География в един своеобразен училищен културно - информационен център, който да презентира географските и исторически забележителности на територията на общината. Като освен картата, в него ще има клуб за възстановка на исторически събития и специализиран софтуер, инсталиран на дисплей за интерактивна демонстрация на културно - историческа и географска карта на община Костенец.

Така всеки гост на общината и нашето училище ще има възможност да усети виртуално и реално духа, природата , културата и историята на нашия роден край. Който е голям не само със своите географски карти, но и с дръзновението на учителите и ръководителите , вдъхновили този проект.

Поздравления за г - н Димитър Матрачийски ( учител по ГИ), г - жа Захаринка Кусарова ( директор на училището) и г - жа Любка Драгийска ( зам.- директор на училището), които най - добре знаят колко много усилия и лично време стоят зад този проект.