В навечерието сме на един от най - духовните празници в националния ни календар - Денят на народните будители. Ден, в който всеки българин, докоснат от делото и примера на будителите, осмисля ролята на будителството в личната и националната ни съдба. И разбира, че будителството не е само историческа роля, запазена за великите личности от миналото. То е вечна стойност, вплетена в душата на всеки народ, който се стреми към културно израстване и пробуждане. И днес има същия дълбок смисъл, макар и лицата му да са различни.
Защото будител днес е всеки човек, който не само споделя знания, но и вдъхновява другите да погледнат отвъд себе си, с очите на Духа, за да осъзнаят своето място в света и връзката си с културата и историята.
В този смисъл днес учениците от 7 клас на голямото междучасие представиха изява, посветена на Деня на народните будители. С възрожденски ентусиазъм и уважение към делото на просветителите, те ни припомниха за дълбокия смисъл на будителството и значимостта му за българското общество в миналото и днес.
Създадоха емоционална атмосфера във фоайето на 2 етаж , четейки стихове и разкази за велики личности, които със своите знания и вдъхновение са разпалвали искрата на знанието през вековете.
В допълнение на техните думи беше и поздравителното слово на г - жа Захаринка Кусарова, - директор на СУ "Св. Климент Охридски", която напомни колко важно е да пазим и изявяваме с добър личен пример и отношение будителския дух в наши дни.
За предпразничната атмосфера в училище се погрижиха и учениците от 3 A клас, които изработиха различни проекти и изложбени пана, посветени на будителите.
Благодарим на всички ученици и на техните учители.
Беше преди близо година, а сякаш вчера, когато наш екип кандидатства с идеен проект за създаване на училищен културно – информационен център на община Костенец. Този проект е плод на усилията и желанието ни да съхраним и популяризираме богатата история и природните забележителности на община Костенец, като използваме съвременни технологии и иновативни методи за представяне на образователна информация за всички нейни гости. След период на кандидатстване, идеите ни бяха одобрени по мярка 7.6 - "Проучване и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на историческото и природното наследство на селата" към МИГ Костенец.
И ето, че днес в кабинета по География демонстрирахме пред г- н Йордан Ангелов – кмет на община Костенец, г- жа Маргарита Минчева – зам. – кмет , г- жа Росица Иванова - началник РУО София обл. и гости, представляващи всички образователни и културни институции в общината , цялостната визия на нашата идея на практика.
Read more: Училищен културно - информационен център на община костенецУчилищен културно-информационен център на община Костенец
Картата е изготвена по договор за БФП №BG06KDNP001-19.712-0006-C01.Този проект е плод на усилията и желанието ни да съхраним и популяризираме богатата история и природните забележителности на община Костенец, като използваме съвременни технологии и иновативни методи за представяне на образователна информация за всички нейни гости
www.eufunds.bg
„Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони – Европа инвестира в селските райони“
На 24 октомври 2024 година Училищната комисия по безопасност на движението по пътищата с председател г-жа Тинка Митева организира състезание под надслов: „Аз познавам пътните знаци и умело управлявам тротинетка“. В състезанието участваха учениците от 4а и 4б клас. Тротинетките за учениците от началния етап са закупени по Национална програма „Безопасност на движението по пътищата“ – Модул 1 „Подкрепа за обучението по БДП“ – Дейност 1 „Подпомагане на процесите на преподаване и учене в областта на пътната безопасност“. Със средства по програмата са закупени и други материали, необходими и полезни в обучението на учениците по БДП – табла; магнитна дъска „Безопасност на движението“ със 124 магнитни пътни знаци; площадка по „Тест за трезвеност“. В началото учениците преговориха правилата за безопасно поведение на пътя, както и забраната за движение с електрическа
Read more: СъстезаниеДали случайно, или не, на 28.09., в деня, в който костенчани чествахме 60 - годишнината от обявяването на Костенец за град, в кабинета по География на СУ "Св.Климент Охридски" беше монтирана най - голямата карта на Общината. Като още един знак за прогресивното развитие на града и училището ни.
Това е част от реализацията на проект към МИГ Костенец по мярка 76 "Проучване и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата
Картата бе изработена от доцент Евгения Сарафова и Денис Урумов, съгласувано с концептуалните насоки, зададени от колегата ни по География - г - н Димитър Матрачийски. Тя има наистина впечатляващ вид и графичен дизайн: