СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Костенец се включи в инициативата на ЗК Лев Инс „Пази детето в интернет“ “, която е част от Националната кампания срещу онлайн тормоза и посегателството над деца в дигиталното пространство
На 31.03.2022 г. в училището гостува основният двигател на кампанията, един от най-големите специалисти в областта на киберсигурността, с над 25-годишен опит в борбата с организираната и високотехнологична престъпност -Явор Колев.
Г-н Колев е дългогодишен ръководител на отдел „Киберпрестъпност” в ГДБОП, международен експерт по киберсигурност и противодействие на киберпрестъпността, а към момента е ръководител на дирекция „Информационни технологии и киберсигурност” на най-голямата застрахователна компания в България.
На срещата присъстваха ученици от прогимназиалния етап – V-VІІ клас, с цел превенция. Превенция през това да бъдат информирани и да знаят за опасностите и рисковете в дигиталното пространство.
Г-н Явор Колев разказа на учениците за себе си и същината на своята работа. Представи кампанията не само през професионалната си ангажираност да опазим децата, но и през личната му кауза децата на България да се развиват в една сигурна и лишена от насилие и тормоз онлайн и офлайн среда.
Важно в лекцията остана зачитането на необходимостта всеки един от нас да борави с мобилни устройства и интернет, като източници на много възможности, но и запознаването с рисковете, които
крие този вид общуване.
Децата и юношите опознават света през Интернет – работят, учат, забавляват се, опознават се едни други.
Професионално подготвените видеа показаха съвременния начин на живот и общуване във виртуалното пространство, но показаха и уязвимостта на подрастващите и как можеш да станеш жертва на сексуално изнудване.
С примери г-н Колев отбеляза и заплахите за всяка възрастова група, така че да бъдат ясни и достъпни за разбиране от децата.
Киберекспертът Явор Колев разясни въпросите за онлайн тормоза, фишинг съобщенията, контактите със злонамерени лица, достъпът до неподходящо съдържание, как да ги разпознават и да се защитават от тези опасности.
Най-често децата стават жертви на:
ØКибертормоз – ескалация на агресивното поведение между тях в училище.
ØСексуални отмъщения – размяна на снимки с неприлично съдържание, които след конфликт се разпространяват в Интернет пространството и водят до сериозни психологически сривове, дори до самоубийства.
ØКражбата на профили в платформи за забавление, в онлайн комуникатори, електронна поща или в социалните мрежи, което само по себе си е престъпление, но може да доведе до извършване и на други престъпления, чрез неправомерното им използване.
ØСексуално изнудване. Сексуални насилници, които ловуват в популярните социални мрежи и дори в сайтове, предназначени за малки деца. Използват фалшиви профили, като се представят за връстници на жертвите и ги принуждават да създават сексуално съдържание. Чрез изнудване на децата насилниците придобиват ежедневно сексуални материали, като крайната им цел е да изведат детето офлайн и да го насилят физически.
Колев призова учениците да се грижат за своята дигитална самоличност, която ще ги съпътства през целият им живот и припомни, че: „Една снимка публикувана веднъж в Интернет, не може да бъде изтрита. Бъдете разумни, когато публикувате съдържание в мрежата.“
А всички ние – възрастните – сме тези, които трябва да следят активността на децата в дигиталното пространство; ние сме тези, които да поддържаме доверието с тях, така че всичко, което правят в офлайн и онлайн пространството, да бъде споделяно и навреме да бъде потърсена професионална помощ и подкрепа.
Информация за кампанията и обучителни видеа на: https://detetovinternet.bg/