безполезни, ако не се предават от поколение на поколение, ако силата и победният дух на предците ни не преминава от една епоха в друга, за да се обезсмърти. Затова училището ни участва в проекта на МОН и Министерство на отбраната "Изучаване и съхраняване на историята и традициите на българската армия" в партньорство с Военно формирование 22 700  гр. Костенец. Защото подобни проекти не просто опазват миналото, а бъдещето, което е немислимо, ако българските войнски добродетели не се превърнат в морална идентичност на всяко бъдно поколение. И защото вярваме, че всяка победа на бойното поле и в живота започва от класната стая в училище. В този контекст днес в училището ни се проведе представителна изява по проекта.

С тържествен церемониал бе открита изложба, посветена на българската армия. Гости на събитието бяха г-жа Маргарита Минчева, зам. -кмет на община Костенец, подполковник Николчовски, майор Цветанов, учители и ученици. На фона на маршова музика във фоайето на 3 етаж пред гостите се подреди символичен почетен караул на миналото от ученици в IX  клас, облечени с костюми на владетел и войници от Първото българско царство, ушити от професионални исторически реконструктури. Последва и почетен караул на бъдещето с ученици от V клас, които маршируваха и отдадоха церемониално чест на подполковник Николчовски. След това всички посетиха училищния музей, където имаха удоволствието да се запознаят с подготвената експозиция на снимки от историята на местното поделение, картини и книги на военна тематика. Гост на изложбата беше г - н Кирил Добрев, преподавател в ПГ “Георги Сава Раковски”, гр. Костенец, който запозна присъстващите с част от личната си колекция,  включваща цял арсенал от автентични оръжия със стойност на артефакти. И най - вече - с трогателно личните човешки истории, криещи се зад тях. Майор Цветанов допълни палитрата от лични истории с разказ от първо лице за своите участия в бойни мисии в Ирак и Афганистан. По този начин срещата се превърна в едно вълнуващо пътуване през времето и бойните полета на България. Като накрая всеки си даде сметка, че битките продължават да се водят и днес за умовете и сърцата на децата ни, за да бъдат те истински хора и българи. За да са смели не само във война, но и в мир!

Благодарим на г-н Кирил Добрев, г-н Петър Донкин и г-н Димитър Матрачийски за добрата организация на събитието.