Първа награда (поделена) - ХХVІІІ Световен конкурс за детска рисунка IE-NO-HIKARI - Токио (Япония), 1 март 2021 г.

Престижния златен приз Мирослав печели с живописната си творба „Хамелеон“, изпълнена с маслени пастели. Неговата рисунка краси челната страница на арткаталога на победителите. В конкурса са участвали близо 7000 деца от 45 страни. Председател на журито е генералният директор на Националния музей за модерно изкуство в Токио. "Разбрах за наградата от Япония по време на часа ми по рисуване с г-жа Ананиева. Тя беше много, много развълнувана, а аз се чудех къде е Япония, голяма ли е, мога ли да отида там с мама и тате. Не разбрах много защо всички се вълнуват и радват толкова много. Някак и децата в училище, и госпожата в училище разбраха за наградата и започнаха да ме разпитват как се чувствам, какво съм нарисувал, имам ли медал, говоря ли японски. Спомням си как нарисувах картината за Япония, за първи път използвах маслени пастели. Останах изненадан колко много мога да постигна с тях. Когато нарисувах хамелеона, г-жа Ананиева ми даде едно малко ножче за пластелин и ми показа как да изчегъртам формички, така че отдолу да се покаже друг цвят и друг цвят. След като спечелих наградата в Япония всички деца искаха да им покажа как да нарисуват хамелеон с пастели. След известно време пристигна и наградата от Япония, много много ми хареса. Малко копие на моята рисунка беше залепено на грамота и поставено в рамка, а освен това бяха пратили и специално за мен удивителни цветни моливи, поставени в метална кутия, но мама все още не ми дава да ги ползвам, защото малко не пазя материалите. В плика имаше и една мнго дебела и лъскава книга, а в нея видях моята рисунка отпечатана. Книгата беше на японски и английски, а аз не знам и двата езика. Занесох я в училище на моя клас да я разгледат, мисля че я харесаха. За тази наградата писаха и във вестниците, мама има няколко вестника, там всичко е написано на български и има моя снимка, мама и тати много им се радват, а бабите и дядо също си ги купиха. Щастлив съм от наградата, но съм най-щастлив, когато рисувам, тогава се отпускам и не се тревожа от нищо."

Прочети повече