И първата радостна новина е за ценителите на местната география и история. Училището ни кандидатства с проект и беше одобрено по мярка 7.6 - "Проучване и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на историческото и природното наследство на селата" към МИГ Костенец. Проектът планира създаване на училищен културно - информационен център, посветен на Костенец. За нуждите на центъра в кабинета по География ще се инсталира интерактивна мултимедийна карта на Общината.

Тя ще бъде с лицензиран образователен софтуер, позволяващ интердисциплинарен съпоставителен подход и визуализация на картографски изображения с данни за историята, географията и културно наследство на Костенец. По този начин училищният център, поддържан от учениците и учителите, ще помага в културно – информационната дейност на Общината. Но това не е всичко! Като форма на допълнителна реконструкция на значими събития от историята на Костенец, ще функционира и клуб за възстановки под театрална форма чрез представяне на етюди, посветени на исторически теми. За целта ще се сформира театрална трупа от ученици, която, използвайки закупените по проекта средновековни костюми, ще представи максимално реалистично исторически събития. Така че – очаквайте Самуилови воини и ромеи по улиците на Костенец. Но спокойно – няма да ви поразяват със стрели, а с думи!

     Не по- малко атрактивен е и одобреният ни проект за „Изучаване и съхраняване на историята и традициите на българската армия“ към МОН и Министерство на отбраната. Този проект идва в отговор на всички, изпитващи носталгия по някогашното начално военно обучение. Е, стягайте бойните редици, защото „батальонът се строява…“, но не за последен, а за първи път. Проектът предвижда партньорско взаимодействие с местното Военно формирование 22700 Костенец, с цел изучаване и съхраняване на традициите и историята му чрез съвместни мероприятия с командния и офицерски състав в контекста на патриотично насочено обучение и възпитание на учениците. Чрез отпечатване на брошура, посветена на историята на военното формирование и организиране на съвместни обучителни мероприятия по строева, устав, устройство и действие на военна техника и въоръжение на терен, децата ще могат да се запознаят теоретично и практически с традициите на нашата армия…Спираме дотук, а вие се гответе за повиквателна и войнишко изпращане!

Ние пък ще се готвим да изпратим наш екип от учители в Истанбул за обмяна на опит по европейската програма „Еразъм“, посветена на приобщаващото образование. Програмата има за цел да насърчава равните възможности и достъпа, приобщаването, многообразието и справедливостта в образованието посредством споделяне на практически приложими стратегии между учителите. В тази насока е и работата ни по програмите за „Равен достъп“ и Дейност N 5 – за повишаване на образователните резултати.

    Не на последно място включваме и участието ни за втора година в програма „Заедно в изкуствата и спорта“ чрез 6 групи – вокален и мажоретен състав, театрално студио, баскетболен, футболен и волейболен отбор – които изпълват със спортен дух и пулс, с изкуство всеки училищен и общински празник.

…Е, това е от нас. Изглежда като текст, но е своеобразна кардиограма, уловила пулса на нашия дръзновен училищен живот!