А точно това направи тържественият спектакъл на учениците от двата 8- ми класа, посветен на 3 - ти март - Националният празник на България. Остави ни безмълвно респектирани от въздействащите слова, визия и музика, отдаващи почит и преклонение пред подвига на всички знайни и незнайни герои, пожертвали себе си, за да сме свободни. Сцената на актовата зала, аранжирана като Паметника на Незнайния воин с вечния огън, се изпълни с достолепието и силата на Вазовите думи от "Новото гробище над Сливница" , рецитирани от участниците в програмата. Много от тях излязоха за първи път пред публика, но въпреки вълнението си, изпълниха с красиво съдържание Вазовите думи:  "... и те за теб достойни, майко, бяха... " И наистина - и те се представиха синовно достойно, с онова воинско дръзновение, завещано им от падналите за Свободата. И точно това осмисли всичко, за което те са се борили. Защото учениците показаха, че има кой да бъде смел и днес, за да поддържа пламъка на вечния огън, незабравата и Свободата в душите ни. А поднесеният венец на сцената със сигурност ще бъде като онзи, за който пише поетът:

"... той няма да завене,

и тая песен вечно ще гърми

из българските планини зелени,

и славата ще вечно пей и стене

над гробни ви хълми..."

Поклон! И благодарност на всички участници и техните ръководители, че бяха толкова достойни.