В точно такава среда за споделяне на иновативни идеи и практики в обучението се превърна домакинството на СУ „Св. Климент Охридски“ по Национална програма „Иновации в действие“ 2022 – 23 г.
Тази година СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Костенец избра за свои партньори по програмата ОУ „Никола Йонков Вапцаров“ – гр. Ботевград, като иновативно училище заедно с неиновативните - ОУ „Христо Ботев“ – с. Равно поле и СУ „Христо Ясенов“ – гр. Етрополе.
На 9.03.2023 г. група учители и директори от партньорските училища ни посетиха и имаха възможност да наблюдават нашите иновации в действие.
Първият иновативен урок, който гостите посетиха, беше на колегата по История – Димитър Матрачийски, в 7 – ми клас, посветен българската култура след Освобождението. Урокът демонстрира съчетание на традиционното познание със съвременните интердисциплинарни методи и електронни ресурси. Гостите се потопиха в атмосферата на епохата, в духа на следосвобожденската литература, музика, театър, кино и изобразително изкуство чрез редуващите се картини, клипове и виртуални разходки, презентирани на интерактивен дисплей с любопитна информация, поднесена от учениците.
Вторият наблюдаван урок беше по Химия при г- жа Силвия Петрова, на тема “Природните науки - науки за живота” с ученици от 10 б и 11 б клас от профил “Природни науки”. Урокът беше заключителна част от дейностите по проекта й “Въвеждане на иновативна образователна среда в обучението по химия и опазване на околната среда чрез химичен експеримент и IT средства”. Учениците демонстрираха експерименти, граничещи по зрелищност с илюзионното изкуство, но всички виждаха, че се случва истинска наука, доказваща на практика виртуалната визуализация на опитите чрез интерактивен дисплей.
След уроците гостите наблюдаваха демонстрация на хуманоидните роботи NAO и Pepper. Тя започна с приветствие от NAO, след което той разговаря, пя, танцува и разказва истории. Гостите поиграха с NAO на популярната игра „камък, ножица, хартия“, като всички движения и изрази, изпълнени от робота, бяха програмирани от ученици. Участниците в клуба „Robo_code“ изчерпателно отговаряха на въпросите на гостите за начина на управление на роботите и работата им с тях.
На 10.03.2023 г. гостите посетиха урок по Английски език в сборна група от 8, 9, 10 и 11 класове с преподавател г- жа Евгения Петрова - на тема "Пътуване. Виртуална разходка в родния край". Целта на урока бе да демонстрира едно от основните умения при изучаване на чужд език - говорене. Бяха приложени различни интерактивни методи като: ролево симулиране на реални ситуации, споделяне на преживян опит и изразяване на собствено мнение, които мотивираха учениците да покажат високо ниво на владеене на езика. Използвани бяха и междупредметни връзки с немски език, география, история, информационни технологии, музика и изобразително изкуство.
На финала на домакинството ни се разделихме с гостите убедени, че иновациите нямат истинска стойност, ако не са подплътени с дръзновението на хората. Но споделеният опит ни даде взаимната увереност, че те са стойностни именно защото са в умовете и ръцете на дръзновени професионалисти - иноватори!