СУ "Св. Климент Охридски" Костенец

  • Skip to content
  • Jump to main navigation and login

Nav view search

Navigation

  • Актуално
  • Училището
    • История и традиции
    • Обществен съвет
    • Училищно настоятелство
    • Бюджет
      • Бюджет 2026
      • Бюджет 2025
      • Бюджет 2024 година
      • Бюджет 2023 година
      • Протоколи от общо събрание
      • Финансов отчет - 2022
      • Финансов отчет - 2019
      • Финансов отчет - 2021
      • Финансов отчет - 2020
    • Административни услуги
    • Бланки и заявления
    • Заповеди
    • Правилници
    • Учебни планове
    • Училищни планове и програми
    • Графици
    • Форми на обучение
    • Антикорупция и достъп до обществена информация
    • Превенция на тормоза и насилието в училище
    • Медиите за нас
    • Училищен вестник
      • брой 6, април - юни 2025
      • брой 5, януари - март 2025год.
      • брой 4,септември-декември 2024г.
      • брой 3, май-юни 2024г
      • брой 2, април 2024г
      • брой 1, март 2024
    • Протоколи от олимпиади
  • Обучение
    • Класни ръководители
    • Начален етап
      • Седмично разписание
      • Целодневна организация на учебния ден
    • Прогимназиален етап
      • Седмично разписание
    • Гимназиален етап
      • Седмично разписание
    • Самостоятелна форма на обучение
  • Ученици
    • Права и задължения на учениците
    • Постижения
    • Национално външно оценяване
    • Държавни зрелостни изпити
    • Стипендии
    • Учебници I - VII клас
    • Учебници VIII - XII клас
    • Ваканции и неучебни дни за учебната 2025/2026 година
  • Прием
    • Прием в I клас за учебната 2026 - 2027 година
    • Прием след VII клас за учебната 2026 - 2027 година
  • Проекти и програми
    • НП "България - образователни маршрути"
    • Училищен културно-информационен център
    • Изграждане на училищна STEM среда
    • НП "Заедно в изкуствата и спорта"
    • НП "Отново заедно"
    • НП Равен достъп до училищно образование в условие на кризи"
    • Занимания по интереси
    • Проект YOUTHPartNET
    • ERASMUS+
    • НП "Ученически олимпиади и състезания"
    • Проект „Успех за теб“
  • За вас, родители
  • Контакти
    • Ръководство
    • Учители

Search

Тържествено връчване на дипломите в СУ „Св. Климент Охридски“

Един незабравим ден на споделен триумф, изключителни академични успехи и непреходни житейски уроци

Днес – 22.06.2026 г., в Актовата зала на СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Костенец, се състоя дългоочакваното и тържествено връчване на дипломите на зрелостниците от Випуск 53.

В присъствието на развълнуваните класни ръководители, директорът на училището г-жа Захаринка Кусарова връчи дипломите на завършващите ученици. В своето вдъхновяващо слово тя обобщи успехите на випуска, който изпраща в живота две паралелки с общо 54 зрелостници, готови да завладеят света.

Истинските уроци по воля, характер и достойнство

Специален поздрав беше отправен към Нели Пехливанова, която след 11 години обучение в Испания успешно избра и завърши средното си образование в Костенец.

С особено вълнение и на крака, присъстващите аплодираха и Алекс Василев, обучаващ се в самостоятелна форма. Въпреки двигателните си затруднения,เขา показа забележителна воля и достойнство и даде на всички най-ценния урок – че пътят напред невинаги е лек, но човек е толкова голям, колкото е силата му да не се отказва.

Профили и академични триумфи

XII А клас, профил „Чужди езици“: В тази паралелка завършват 27 ученици със зашеметяващ среден успех от дипломите – Отличен 5.50! Шестнадесет от дипломите са отлични, а трима ученици завършват като пълни отличници: Анна Щъркова, Кристияна Арангелова и Цветина Христова, която бе обявена за безапелационен „Зрелостник на годината“ от РУО – София област.

XII Б клас, профил „Природни науки“: Тук завършват 23 ученици със среден успех Много добър 5.17. Отличните дипломи са десет, а четири ученички завоюваха пълно отличие от 6.00: Антония Ангелова, Мила Пешева, Стела Георгиева и Стефани Станкова.

Резултати от Държавните зрелостни изпити 

Особена гордост за цялата училищна общност са и историческите резултати от държавните зрелостни изпити:

  • Български език и литература: Постигнати са 15 отлични оценки и среден успех Много добър 5.04 – резултат, който е с 14.25 точки над средния за страната и със 17.16 точки над средния за региона.
  • Биология и здравно образование (БЗО): Получени са две отлични оценки и среден резултат от 71.27 точки, което е със 17.83 точки над регионалното и с 10 точки над националното ниво.
  • Информационни технологии: Средният резултат е 57.50 точки – с 3.10 точки над средния за страната, въпреки техническите затруднения, с които зрелостниците ни се справиха успешно.
  • Английски език: Постигнати са три отлични оценки и среден резултат от 60.55 точки – постижение, напълно достойно за профилирана езикова гимназия.

Успехът, който няма цифрово изражение

Но отвъд всички цифри, проценти и сухи статистики остава един успех, който не може да бъде вкаран в графики, оценки и точки. Това са яркият талант, борбеният характер и дълбоката човечност на младите хора от Випуск 53.

Те са актьорите от Театралното студио, невероятните танцьори от ДФ „Вайялет“, отдадените футболисти, каратистите и всички онези ученици, които през годините изпълваха училищните коридори с енергия, творчество и вдъхновение. Тази пъстра палитра от качества е най-високият и непреходен резултат от тяхното образование – защото освен отлични ученици, те доказаха, че са и отлични хора.

И както емоционално завърши своето слово г-жа Кусарова:

„Това не е сбогом, а до нови срещи!“

Защото никой не си отива напълно от място, на което принадлежи и в което е оставил частица от сърцето си.

На добър час, Випуск 53! Училището се гордее с вас!

Аз избирам здравето!

Училищна кампания за превенция на зависимости и насърчаване на здравословни избори

 

Днес - 7 юни 2026г,  в Актовата зала на СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе общ час на класа за учениците от V, VI и VII клас на тема „Аз избирам здравето“ – училищна кампания за превенция на зависимости и насърчаване на здравословни избори.

Инициативата бе организирана от г-жа Любка Драгийска – заместник-директор по учебната дейност, г-жа Евгения Свиленова – училищен психолог, и г-жа Силвия Петрова – главен учител по ХООС.

На принципа „ученици учат ученици“, водещите от VII клас представиха интерактивна презентация, посветена на различните форми на зависимости и на същността на зависимостта като психологическо състояние.

Чрез богата информация, видеоматериали и въздействащ театрален етюд те показаха последствията от избора да се посегне към алкохол, наркотични вещества, цигари, кафе и енергийни напитки – привидно различни, но еднакво способни да отнемат свободата на човешкия избор.

Седмокласниците провокираха своята аудитория да се замисли върху важния въпрос: Какво щастие избираме – истинско или фалшиво, градивно или разрушително за личността?

Особено вълнуващ бе финалът на срещата. В красив символичен жест учениците от VII клас предадоха щафетата на своето послание, знание и грижа на по-малките ученици от V клас. Така те показаха, че една от най-силните форми на превенция е приятелската подкрепа, добрият пример и създаването на среда, в която всеки млад човек може уверено да избере здравето, мечтите и бъдещето си.

Защото най-важният избор е изборът да бъдеш свободен, здрав и отговорен към себе си!

 

Ден на отворените врати в СУ "Св. Климент Охридски"

 

    Днес – 29.04.2026 година,  дворът на СУ „Св. Климент Охридски“ се изпълни с още по-силна и заразителна детска глъчка – глъчката на бъдещето. С радост посрещнахме нашите гости – бъдещите осмокласници от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Костенец, ОУ „Константин Костенечки“, с. Костенец и ОУ „Христо Смирненски“, гр. Момин проход.

С топлото и сърдечно приветствие на истински домакин, директорът на училището – г-жа Захаринка Кусарова – ги покани да станат част от нашето голямо училищно семейство.

Разделени на групи, гостите поеха на едно вълнуващо пътешествие в света на знанието. Те се запознаха с учителите, кабинетите и начина, по който протичат учебните часове – но не просто като наблюдатели, а като истински участници.

В света на химията станаха свидетели на магията на реакциите – ярки пламъци и цветни пушеци оживяха пред очите им. Във физиката усетиха силата на електрическите вериги, а в биологията – сглобиха ДНК спирала от бонбони и опитаха  сладки напитки.

Литературата ги въведе в дълбочината на думите и фразеологизмите, а чуждите езици ги направиха участници в новинарска емисия на английски и разговор на немски с учениците от паралелка „Чужди езици“.

 В географията те „пътуваха“ из света чрез виртуален глобус и GPS карта, а в историята се срещнаха очи в очи с цар Калоян и неговата епоха, участвайки в куиз „Стани богат“.

Философията ги провокира да мислят, математиката – да чертаят върху тъчскрийн таблети, а срещата с робота Нао в СТЕМ центъра ни внесе истинско очарование и усмивки с разпознаването на лица и емоции и опита му да ги коментира.

След това вълнуващо приключение, макар и приятно уморени, нашите гости се подкрепиха със сандвичи и се събраха в Актовата зала, където научиха повече за възможностите за кандидатстване в училището.

Така Денят на отворените врати не завърши с точка…

А с многоточие.

Многоточие, което оставя след себе си вдъхновение, вълнение и нови мечти – както за гостите, така и за домакините.

Отличие от РУО – София-област

Госпожа Любка Драгийска е „Заместник-директор на 2026 година“

На 29.05.2026 г. в Дома на културата „Искър“ в гр. София, нашият заместник-директор по учебната дейност г-жа Любка Драгийска получи от началника на РУО София-област г-жа Росица Иванова плакет и Почетна грамота „Заместник-директор на 2026 година за Софийска област“.

Отличието се присъжда "за дългогодишен цялостен принос в развитието на образователното дело и доказан висок професионализъм и всеотдайност към училището и професията."

Награждаване на г-жа Любка Драгийска

Зад официалния език и административните формулировки

Това е официалната страна на признанието. А зад официалния език, зад грамотите и административните формулировки стои човек.

Човек, който винаги е избягвал шума и суетата на признанието и е предпочитал да бъде там – на своето бюро, затрупано с документи, справки, анализи, графици, отсъствия, казуси, срокове и отговорности. Човекът, който изпипва до последния юридически детайл всяка заповед, всеки правилник, всяко сложно решение, за да може училищният живот да върви спокойно и подредено.

Повече от административна длъжност

За мнозина заместник-директорът е просто административна длъжност. За нас Любка Драгийска е много повече.

„Тя е онзи невидим двигател под капака на образователния процес, който работи на пълни обороти всеки ден – понякога незабелязано, често недооценено, но винаги с усещане за дълг и отговорност към ученици, учители и родители. Но не си представяйте един посивял от рутина администратор. Защото зад сериозния поглед и служебната роля живее и другият образ – нашата Любаша. Онази, която ще те разсмее с шега в труден ден. Която ще те подкрепи след тежък час. Която няма да ти даде само административен отговор, а човешки съвет. Която умее да бъде близо до хората – тихо, ненатрапчиво и истински...“

Г-жа Любка Драгийска - плакет
Почетна грамота
Любка Драгийска
 

А за тази човечност няма плакети. Няма грамоти, които да измерят признателността за всички години, през които е била до нас.

Затова днешното отличие е заслужено. Но за нас то идва малко късно – защото ние отдавна знаем цената на нейния труд.

Честито, госпожо Драгийска!

Тази Грамота носи печата на РУО, но и знакът на признателност от едно цяло училище.

 

Честване на 150 години от избухване на Априлското въстание

Днес - 20 април 2026 година,  в Актовата зала на нашето училище времето спря…

И 150 години се стопиха в един миг, в който историята не се разказваше, а преживяваше.

По повод 150 години от избухването на Априлското въстание, ние не просто отбелязахме дата. Усетихме пулса на онзи съдбовен април, когато в Панагюрище ехти „кървавото писмо“, а народът се надига в онова велико, опияняващо безумие, което Иван Вазов нарече „Пиянството на един народ“.

  С изключителен драматургичен усет и дълбока емоционалност, Театрално студио „Георги Русев“, под ръководството на г-жа Марияна Петрова, с подкрепата на г-н Димитър Матрачийски и г-жа Цветанка Ваклинова, пресъздаде драмата на Априлското въстание през съдбата на Райна Попгеоргиева – Княгинята на Свободата.

 Анна Щъркова от XII „А“ клас изгради образ, който няма да бъде забравен – от възторга при ушиването и развяването на знамето на Свободата… до мрака на турските зандани, където човешкото достойнство е подложено на изпитание. Това не беше роля. Това беше изповед

 

Учениците от трупата надминаха себе си. С всяка сцена те надграждаха напрежението, докато не дойде онзи миг – звънът на камбаните, разтърсващият вик:

„На бунт! На оръжие!“

И тогава… сякаш ехото не идваше от сцената, а от самото сърце на Панагюрище.

Силата на спектакъла, съчетана с въздействаща музика и мултимедия, превърна това събитие в преживяване, което разкъса границите на времето и докосна всяка родолюбива душа в залата.

Сред официалните гости бяха г-жа Ася Йотова – началник отдел „Организационно-методическа дейност и контрол“ и г-жа Ани Спасова – старши експерт ФВС към РУО София област, както и г-жа Теменужка Митрова – дългогодишен заместник-директор по учебната дейност, които също станаха част от тази емоция.

Но най-силният момент настъпи на финала…

Когато сцената се превърна в място за раздяла.

Нашите зрелостници – Анна Щъркова, Милен Спасов, Теодор Стайков, Цветина Христова, Рая Ангелова, Симона Пенчева и Мила Пешева – се сбогуваха със своята театрална сцена.

В очите им имаше онзи блясък, който не може да се изиграе – защото идва от душата.

И тогава всички разбрахме…

Защо тяхната последна роля беше толкова силна!?

Защото те винаги са били нашите „луди хъшовски глави“ – бунтовни, смели, непокорни.

Като Бенковски. Като Райна.

Затова днес те не играха.

Днес те бяха себе си.

А в това е живата надежда на априлци, за която се жертваха.

Финалните думи на директора г-жа Захаринка Кусарова бяха като тихо обещание:

че пътят назад към училището винаги остава отворен…

защото тук не просто се учи – тук се оставя сърце.

И днес ние го видяхме.

И го почувствахме.

Поклон пред Априлци!

И поклон пред онези, които пазят пламъка жив!

 

  • Благотворителен великденски базар
  • Отбелязване Деня на числото π
  • Волейболни емоции в СУ „Св. Климент Охридски“ – Костенец!
  • Среща за кариерно ориентиране с представители на Медицински колеж „Йорданка Филаретова“
  • Актуално
  • Електронен дневник
  • Галерия
  • Facebook
  • Да помнят и те да знаят
  • Клуб Роботика
  • Безопасност на движението по пътищата
  • Превенция на насилието и тормоза в училище
  • Дигитална раница
  • Защита на личните данни
  • COVID-19 Информация
  • Профил на купувача
  • Буки училище
  • Иновативно Училище на България
  • Училищен културно-информационен център
  • За вас зрелостници
  • Ден за безопасен интернет
  • Дигитално училище
  • Не си сам
  • Конспекти
  • Конспекти

Powered by Joomla!®